Dýňové pyré ...
... A JAK SI HO UCHOVAT PO CELÝ ROK
Byl tady recept na Dýňový cheesecake, kde jsem použila dýňové pyré. Tak přišel čas na recept i na pyré. Jelikož sezóna dýní není uplně dlouhá a třeba v lednu moc zajímavé zeleniny a ovoce na našich zahrádkách není, je třeba si v průběhu roku na zimu věci uchovávat. Přece jen i v zimě chceme mít to naše jídlo hezky pestré a barevné. A tak tu mám pro vás i postup, jak si pyré zavařit a moct si z něj něco uvařit po celý rok! A že těch možností je opravdu spoustu, však tady taky ještě přibydou ♥.
Jediné co budete potřebovat je dýně a taky mixér.
Jakou dýni použít? Nejčastěji používám hokaido, ale můžete použít i máslovou nebo třeba muškátovou. Hokaido je skvělá proto, že není třeba ji loupat.
Jsou dvě možnosti jak na pyré:
Vaření
Dýni nakrájíme na stejně velké kousky a vaříme ve vodě do měkka.
Vodu co vám zbude z vaření můžete použít například na polévku.
Pečení
Při krájení postupujeme úplně stejně, akorát do měkka pečeme v troubě na pečícím papíru. Při této variantě můžeme použít i větší kusy.
Následuje mixování. Pokud máte stolní mixér tak je to ideál. Ale tyčový je v tomto případě zcela dostačující. Pokud jste dýni vařili, můžete k ní do mixéru přidat trochu vody z vaření, pyré pak nebude tak husté a bude se i lépe mixovat.
Pyré máme hotovo! Tak ještě zavařit. ♥
Zavařování
Dobře vymyté (já projistotu vždy vyplachuji vřelou vodou) a usušené sklenice naplníme dýňovým pyré maximálně dva centimetry pod okraj. Okraje sklenic je potřeba utřít, pokud se nám zašpinily od pyré. A dobře uzavřeme víčky. Sklenice vložíme do zavařovacího hrnce s podložkou. Nalijeme vodu asi do 2/3 výšky sklenic. Vaříme 20 minut. Po uvaření trochu zchladlé sklenice opatrně vyjmeme a necháme zcela vychladnout dnem vzhůru.
Vzhledem k tomu, že ve sklenicích nenáme žádný konzervant (např. ocet jako u okurek), tak pokud chcete, můžete po zchladnutí zavařit ještě jednou. Jedná se o tzv. tyndalaci.
Tip: pokud nemáte zavařovací hrnec, je možné zkusit zavařovat i v obyčejném, kam se ale nevleze příliš mnoho sklenic. Jako podložku mě napadá možnost využít dobře stabilní napařovák. Pokud někdo vyzkouší, tak mi určitě dejte vědět!
Komentáře
Okomentovat
Moc děkuju za vaše komentáře a případné dotazy :)